Türkiye 10 Yılda Bölge Lideri Olacak

Şubat 19, 2010

Amerikan siyasi analiz şirketi Stratfor’un, 2010-2020 dönemi tahminlerinde, Türkiye’nin “güçlü ordusu ve ekonomisiyle gelecek 10 yılda da kendine güvenen bölgesel lider olarak ortaya çıkışını sürdüreceği ve bölgede hakim güç haline geleceği” belirtildi.

Stratfor, her 5 yılda bir çıkardığı “10 yıllık tahminler” raporunu yayımladı.
Buna göre, “gelecek 10 yılda radikal İslamcıların saldırıları devam etse de, ABD ile ‘cihatçılar’ arasındaki savaş yatışacak ve bölgedeki iki büyük savaş, 2020’ye kadar sona ermese de büyük ölçüde etkisini yitirecek.”
Orta Doğu’da İran, Afganistan ve Irak 2020 yılına kadar gündemdeki yerini koruyacak, ancak bölgedeki “tanımlayıcı” konular arasında olmayacak.

Gelecek 10 yılda çok daha önemli olacağını öngördüğü iki ülke olarak Türkiye ve Mısır’ı işaret eden raporda, “Türkiye, güçlü ordusu ve ekonomisiyle kendine güvenen bir bölgesel lider olarak ortaya çıkıyor. Bu gidişatın devamın ı ve Türkiye’nin bölgedeki hakim güç olarak çıkışını görmeyi bekliyoruz. Gelecek 10 yılda Türkiye’nin gücü ve etkisindeki büyüme, ABD ile ‘cihatçılar’ arasındaki savaşın dineceğinden ve İran konusundaki dönüşümden emin olmamızın bir nedenini oluşturuyor. Akdeniz ve İran, hatta Kafkaslar ve Orta Asya arasındaki dinamikler, Türkiye’nin yeniden ortaya çıkışıyla tanımlanacak” denildi.

Türkiye’de kaos olasılığı iddiasına yer verilen raporda, “Tabii ki Türkiye, her ortaya çıkmakta olan güçte olduğu gibi, bu süreçte çok büyük iç gerilimler hissedecek. Türkiye için derin fay hattı, Atatürkçü gelenekle İslami gelenek arasındaki ilişki. Bu durum, ülkeyi kaosa sürükleyerek bu tahminleri boşa çıkarabilir. Bu mümkün olmakla birlikte, krizin, her ne kadar acı ve stres içinde geçse de gelecek 10 yılda idare edileceğini düşünüyoruz” yorumu ileri sürüld ü.

Mısır’ın da 2020 yılına kadar, sınırları ö tesindeki gelişmelere etkide bulunma kapasitesinden yoksun olduğu dönemden sıyrılacağının savunulduğu raporda şöyle devam edildi:

“Mısır da, Türkiye gibi laiklik ve İslam arasında sıkışıp kalmış durumda. Bununla birlikte, Türkiye’nin yükselişi sürdükçe, Ankara ucuz işgücü ve ihracat pazarı için büyük bir kaynağa ihtiyaç duyacak. Bu sonuç, Mısır açısından hem kendine hem Türkiye’ye katkıda bulunabileceği bir etkiyi doğuracak. Bu karşılıklı destekle, sadece Mısır’ın pasifliğinin sona ermesini değil, Mısır ile diğer bölge ülkeleri arasındaki sürtüşmenin artmasını bekliyoruz. Özellikle, İsrail, güçlü Türkiye ve yeniden ortaya çıkmakta olan Mısır arasındaki dengesini koruyacak yolların arayışı içinde olacaktır. Bu, onun dış ve iç politikalarını şekillendirecek.”

Raporda, “bölgeden çekilmeye istek duyan ve Türkiye, Mısır ve İsrail arasında güç dengesinin ortaya çıkmasından mutlu olacak olan ABD’nin de, her bir ülkenin bağımsızlıklarını koruyarak, bölgesel dengenin yaratılmasında rol oynayacak güce sahip olmasını teminat altına almaya çalışacağı” öne sürüldü.

Radikal İslamcı hareketlerin etkisini sürdüreceğinin iddia edildiği ve bunun ne Türkiye ne Mısır ne de İsrail’in çıkarına olduğunun belirtildiğ i raporda, “Washington’ın, bölgede sorumluluğu ve gücü devrederek aradan çekileceği ve silah satışları, ekonomik teşvikler ve cezalarla durumu idare edeceği” ileri sürüldü. Raporda, “1. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez bölge, kendine yeterli bir bölgesel güç dengesini geliştirecek” ifadesi kullanıldı.

İran konusunun da gelecek 10 yıl içinde kontrol altına alınacağı nın öne sürüldüğü raporda, “Bu, askeri yolla mı, İran’ın izole edilmesiyle mi, mevcut ya da yeni bir rejimle siyasi bir düzenlemeye gidilmesiyle mi olur, bu net değil. Ancak bölgede büyük bir oyuncu olacak temel güce sahip olmayan İran, kontrol altına alınacak” ifadesi kullanıldı.

Raporda, Avrupa’nın da demografik nedenler ve kurumların oluşturulmasında yaşanan zorluklardan dolayı içe dönmeyi sürdüreceği belirtilirken, “Avrupalılar, toplumlarına uyum sağlamayan, ancak ekonomilerinin işleyişi açısından vazgeçilmez olan, özellikle Türkler ve Kuzey Afrika Müslümanları gibi göçmen nüfusları yla zaten önemli sorunlar yaşıyorlar. Gelecek 10 yılda bu göçmenler, ekonomik açıdan önemini koruyacak, ancak sosyal açıdan özümsenmeleri mümkün olmayacak. Daha fazla Türk evinde kaldıkça da Avrupa, uyum sağlamaları çok daha zor olan işgü cü kaynaklarına başvurmak zorunda kalacak” denildi.

“Avrupa’da, yabancı işgücüne ekonomiye katkısı açısından bakan ve onlarla günlük teması en aza indiren elit kesimle, daha geniş nüfus arasında yeni gerilimin ortaya çıkacağının” öne sürüldüğü raporda, bu dinamiğin özellikle Fransa, Almanya ve İtalya’da en keskin biçimde yaşanacağı savunuldu.
Raporda, eski Sovyet bloğunda yer alan ülkelerin bulunduğu bölgede ise, hızlı ekonomik kalkınmanın görüleceği tahminine yer verildi.

ABD ile ilgili olarak da raporda, “ABD’nin bir yüzyılı aşkın sü re önce başlayan ekonomik ve siyasi gücündeki uzun vadeli büyümesini devam ettireceği, dünya gücünün kalbinde bulunmayı sürdüreceği, ancak dünyadaki agresif operasyonlarından bir süreliğine çekilerek, gerekli olduğunda manipüle edecek şekilde bölgesel güç dengeleri modeline geçiş yapacağı” öne sürüldü.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: